Kolik stojí výuka italštiny v roce 2020

Dneska spočítáme, kolik stojí výuka italštiny. A protože nerada teoretizuju, kalkuluju tu můj vlastní finanční a časový boj, než jsem se prodrala na současnou úroveň. Pak si to můžete porovnat.


Google (Android 10) Teď spočítáme italštinu

Na italštinu jsem se vrhla bůhvíproč v sedmnácti. Pořídila jsem zase učebnici pro samouky, tentokrát už za 65 Kčs (bylo už po revoluci). Došla jsem asi do osmý lekce? Italština v těch sobotních kurzech v televizi neběžela. Učitele mi suploval Eros Ramazzotti, Toto Cotugno a Ricchi e poveri (pro neznalé, hvězdné nebe italské pop music osmdesátých a devadesátých let minulýho století).

Po střední škole jsem se v Praze přihlásila na kurz italštiny při italský ambasádě. Jestli si dobře vzpomínám, stál nějakých skoro 3000 tisíce Kč na rok, čili celej můj jeden měsíční plat čistýho.

= 3065 Kč za 3 roky

=> výsledná úroveň s bídou A1

Střih. O dvacet let později:

Zkoušela jsem se znovu ponořit do italštiny a nakoupila učebnice. K tomu jsem měla rodilou učitelku konverzace, se kterou jsme udělaly výměnný obchod – ona mě „učila“ a já pro ni překládala z italštiny do češtiny texty pro její web. Překlad z cizího jazyka do češtiny je vždycky lehčí. Pokud máte trochu básnický střevo a nepřekládáte jako google translator, tak vám pro kvalitní překlad stačí i úroveň A2 (teda mě stačila). Tím chci říct, za lekce konverzace jsem neplatila, ale místo toho jsem na oplátku zadarmo překládala. To trvalo asi rok.

=  asi 4000 Kč za učebnice + 0 Kč za konverzace + čas strávený překládáním, ale jelikož i přitom jsem se vlastně něco učila, tak to nemůžu počítat do nákladů, byl to spíš přínos : )

=> výsledná úroveň A2

A ještě jeden střih: o 2 úrovně výš za půl roku

Tak to by stačilo! Přece po tolika letech a s tolika učebnicema už konečně musím italsky umět pořádně! Nabralo to rychlej spád:

  1. Koupila jsem si tablet (6.000 Kč), našla si učitele online na youtube (tady najdete mnou ověřený učitele italštiny>>), trávila s nima denně určitě aspoň 2 hodiny, což nestálo ani pětník.
  2. Pak jsem si začala vyhledávat italský youtuberky (poradím vám, jak najít youtuberku >>) a snažila naučila jsem se rozumět běžný italštině, zcela zadarmo.
  3. A když už jsem měla pocit, že se to končeně někam pohnulo, přihlásila jsem se na čtrnáctidenní kurz do Itálie, abych se rozmluvila. 3 hodiny dopoledne, každý den, ve skupině různě mezi 5-10 lidma. Kurz stál cca 10.000 Kč (400 Eur).

Protože jsme byli v Itálii na rodinný dovolený a já akorát ty rána, co ostatní prospali, trávila ve škole a siestu jsem využívala na domácí úkoly – tak náklady na dopravu a ubytko do ceny za výuku nepočítám.

=> výsledná úroveň B2, takže o 2 levely výš během půl roku

No a následně přes Amazon nakoupen balík detektivek v italštině a všechny zhltnutý během pár týdnů.


Euro Banknote on Apple iOS 13.3 Aktuální ceny za italštinu

Letos, v roce 2020, to s cenami za výuku italštiny vypadá takhle:

  • Kurzy v jazykovce

Cena vychází od 150 do 250  Kč za hodinu, v závislosti na počtu účastníků, na úrovni, na lektorovi. Hodina je školní = 45 minut, celková cena za dosažení 1 úrovně 22.500 – 70.000 Kč. Při dvouhodinovce, která je v kurzech běžná, to je cena za 2 roky studia.

  • Soukromý lekce

Za hodinu zaplatíte 350 – 500 Kč, to se od angličtiny zas tak moc neliší. Hodina je většinou reálná = 60 minut. Tudíž výpočet stejný: cena za dosažení 1 úrovně mezi 50.000 – 100 000 Kč, doba trvání 4 roky.

  • Kombinace lekcí a samostudia

I tady vypočítávám ten čas pro posun o 1 úroveň podle jedný hodiny týdně a mezitím nic, možná jen nějaký úkol v učebnici. Když budou soukromý lekce součástí dobrýho studijního plánu, tak to určitě tak dlouho nepotrvá ani se to neprodraží.

Tady se dozvíte, jak takovej studijní plán sestavit >>


Všimla jsme si, že spousta lidí se učí italsky, jen aby se domluvili při cestování o jídle a o víně. Patříte k nim taky? Účastníte se různých tématických večerů pořádaných jazykovkama, nebo i společných výletů za poznáním? Přitom vůbec nesledujete jakou máte úroveň, nemáte stanovenej žádnej konkrétní „studijní“ cíl?

Líbíte se mi 😉 Děláte totiž italštinu pro radost, italská kultura je vaše hobby a chápu, že mi z vysoka kašlete na nějaký moje výpočty, kolik to stojí. V případě italštiny skutečně platí, že už samotná cesta je vlastně cíl.

A kolik už italština stála vás? A kam vás to posunulo? Dejte mi vědět v komentářích!