Učitelé a učitelky – třeste se! Už nestačí, že umíte ten jazyk líp než my. Teď musíte předvést něco víc : ) protože my si odteď budeme vybírat!
Jaký může být mezi učiteli rozdíl?
💐 Hned na úvod bych chtěla poděkovat všem bezva vyučujícím, kteří to s námi myslí fakt dobře a záleží jim na tom, abysme se něco naučili. Jsou to všichni ti, kdo nás povzbuzují a hecují k tomu, abysme se cizímu jazyku věnovali víc než jen tu jednu hoďku, kdy na nás mají oni/ony čas. 🥇
Jestli takovýho učitele / učitelku máte, tak to je výhra. Já osobně se učila čtyři jazyky a moc takovýho štěstí jsem něměla – jak kdy. Učila jsem se hlavně sama, ale samozřejmě člověk se nenaučí moc mluvit, když nemá s kým trénovat, tak jsem si vždycky hledala někoho aspoň na konverzaci.
U jedný učitelky italštiny jsem pochopila, že čím dýl se to budu učit, tím dýl jí vlastně budu platit a že tudíž vůbec není v jejím zájmu, abych to uměla – tak jsem zkusila někoho jinýho. Ale když na mě Paolo okamžitě vyštěkl opravený slovo, sotva jsem ho dořekla a ani se nestačila nadechnout k tomu, abych se sama opravila, nehledě na to, že jsem pak zapomněla, co jsem vlastně měla v úmyslu říct… tak mi bylo jasný, že tudy cesta nevede.
Možná jsem měla na učitele jenom smůlu, a možná jste ji měli vy taky…
Pro vysvětlení (ovšem ne pro konverzaci) jsem se nakonec vrhla na youtube, kde jsem si mohla učitele nebo učitelku vybrat, učit se podle času a nálady a kromě toho taky zadarmo. Tady najdete typy jak se učit cizí jazyk online >>
Opravovat, nebo ne?
Opravovat by nás učitel asi měl, ale proboha – nějak s citem. Neříkám, že nám mají mazat med kolem pusy, ale můžou nás nechat aspoň dokončit větu, ne? Dát příležitost vyjádřit se. Poznamenat si, co jsme řekli špatně a pak nás opravit. Třeba by to ani nebylo nutný, protože hned potom, jak se uslyšíme, opravíme se sami. Že to taky tak máte? Jakmile to řeknete špatně, hned o tom víte a můžete to zkusit jinak.
Každýmu sedne určitě něco jinýho, ale jsem si jistá, že neustálý přerušování a upozorňování na drobný chyby nesedne nikomu. 🤯
To mi akorát připomíná písemky kdysi ze základky, když učitelka červeně opravila nejen to, co bylo předmětem zkoušení, ale taky všechny ostatní chyby a nepřesnosti, jako třeba i sklon písma a tak.
My nepotřebujeme učitele, aby na nás machrovali, že to umí líp. My přece víme, že to umí líp. Jestli si to ale na nás potřebujou dokazovat, tak ať jdou klidně do háje!
No a pak je tu ta druhá skupina. Nijak moc neopravuje, sice je fajn, že neskáče do řeči, ale nechá nás mluvit blbě, neřeší s námi výslovnost, jen ať se pěkně vykecáme, vyplázneme pětikilo za lekci a příště zase naklušeme, ne?
Stačí, že nám něco vysvětluje?
Vysvětlení dost často potřebujeme, to je jasný. To se hodí.
Ale pokud nás učitel/ka pořádně nikam neposune, nemotivuje, není s náma v kontaktu, abysme mohli jazyk trénovat pořád, kdykoli potřebujeme a nejen každou středu od šesti do sedmi, tak to fakt není dobrý řešení a měli bysme si najít lepší/ho. Jinak se budeme zlepšovat jen velmi pomalu nebo se v horším případě budeme roky plácat na místě.
Nebo se rozumí tak nějak samo sebou, když si lekce kupujete, že se vám učitel fakt věnuje jen na smluvených hodinách. A tak vám nemůže věnovat další čas nebo vymýšlet vám navíc zajímavý úkoly na všechny dni, kdy se neuvidíte.
Pokud se neposouváte, tak rozhodně neobviňuju učitele! Jestli se sami nijak zvlášť nesnažíme a jen čekáme, že nás to někdo naučí, tak to pozor – to je taky dost zcestný přístup!
Jestli teď právě máte takový pocit, že se pořád točíte dokola a ne a ne se posunout, tak je na čase začít to dělat jinak.
Pokud ale nepotřebujete, aby vás ke každodennímu používání jazyka motivoval/a učitel/ka a jste připravení se motivovat sami, tak tady rozhodně najdete inspiraci >>
Potřebujete parťáka?
Ale jak říkám, měla jsem někdy smůlu, a někdy i velký štěstí. Třeba Amelie z Regensburgu, ta mě vždycky nechala říct německy co chci a pak mi ve svý odpovědi „vrátila“ správně to, co jsem původně řekla blbě. A já si v duchu poznamenala „aha, tak takhle jsem to měla říct“. Takže jsem věděla hned něco novýho a bez stresu. Pořád si s ní píšu přes whatsapp a pořád to praktikuje stejně.
Co vám budu nalhávat, ať už se naučíte sebelíp, ona se vždycky nějaká chybka najde. Čím líp jazyk umíte, tím náročnější na sebe jste, tím složitější a třeba i poetičtější věty vymýšlíte a tím těžší to zase je… Hlavně je potřeba pořád používat to, co už umíme – a zaručuju vám, že touhle metodou toho budete stejně jako já umět den ode dne víc a bez biflování 😉
Stejně jako Amelie dělá v němčině mentorku = parťáka mně, tak přes whatsapp nabízím parťáctví i já vám, hlavně v angličtině, ve který se cítím kovaná.
Klidně se mi ozvěte a uvidíte, že každodenní trénování a používání jazyka přinese rychlý zlepšení. Každou další zprávu budete psát s větší lehkostí a za měsíc už je budete sypat z rukávu. Budete překvapený, co všechno umíte.
A bude na sebe pyšný!