Anglická gramatika – s učebnicí nebo bez?

Cizí jazyky pro samouky (c) jazykovamentorka.cz

Na gramatiku se vám podle mě nějaká učebnice nebo cvičebnice šikne. Tématický okruhy beru radši ze života, ale gramatika je holt gramatika a ta trošku klasickýho školního tréninku přece jen asi bude chtít.


Nejlepší anglická cvičebnice gramatiky pro samouky

Nebudu vůbec chodit kolem horký kaše a veškerý „úvahy“ o tom, k čemu učebnice jsou dobrý a k čemu ne, hodím až na konec článku.

Tady na začátku se rovnou klidně vsadím, že nejen já, ale i každý váš lektor angličtiny vám na procvičování anglický gramatiky doporučí tyhle dvě cvičebnice: English Grammar in Use a Essential Grammar in Use – ta modrá je nejprodávanější na světě za posledních 30 let a já s ní zvládla přípravu na zkoušku C2. Červená je pro nižší úrovně, záleží v jakým levelu se právě nacházíte.

Na levý straně máte vysvětlení nějakýho jevu, na pravý cvičení a vzadu samozřejmě klíč s řešením. Jak vidíte, psala jsem si řešení jen tužkou, protože potom jsem to gumovala, abych si to příště mohla zase zopakovat. Je to takový šprťácký přístup, já vím, samozřejmě to nemusíte přehánět tak jako já.

Nové knihy s ebookem, vyhledejte a kupte na internetu:
ISBN 978-1-107-48061-2 “Essential Grammar in Use”
ISBN 978-1-108-58662-7 “English Grammar in Use”


Učebnice – jo nebo ne?

👍 Dobrou cvičebnici jsem už doporučila výše. Zřejmě o ní neslyšíte poprvý. A teď ty další úvahy…

👍 Jestli se chcete učit úplně bez učebnic, jde to. Záleží totiž na vaší povaze. Někoho učebnice povzbuzuje – může si odškrtnout cvičení, který už zvládnul a vidí na první pohled svůj pokrok. Někoho učebnice zase svazujou a nejradši se to učí za pochodu. Přiznám se, že takových lidí moc neznám, ale vím, že existujete : ) Většina z vás ale nejsou střelci od boku a trochu tý gramatice přece jen rozumět chcete, žejo. Takže platí doporučení nahoře.

👍 Výklad gramatiky najdete i na youtube, od českých učitelů i rodilých mluvčích, ale to znamená být pořád online a možná to ne úplně každej tak chce, co?  Ale i tak je to bezva způsob výuky, tak tady máte tipy na mnou ověřený učitele:

angličtina na youtube | němčina na youtube | ruština na youtube | italština na youtube

👎 Pokud jde o konverzační témata, tak podle mě je nejlepší skočit rovnou do života. Asi nenajdete odvahu a možná ani hned tak příležitost si s někým nezávazně pokecat v angličtině, ale určitě toho můžete hodně naposlouchat – a to je mnohem lepší než jakákoli tématická učebnice. Z psanýho textu v učebnici totiž nepoznáte, jak se to správně vyslovuje, kam se dává důraz, jaká je intonace a rytmus jazyka… tak na tohle za mě pouze s učebnicí jednoznačně ne. Pak jste akorát smutný – znáte to, že ty slova, co vlastně umíte, v mluveným projevu vůbec nerozeznáte.


Jakou učebnici vybrat?

Jestli už nejste začátečník, možná máte doma hromadu učebnic nasyslených za celou dobu, co se snažíte jazyk naučit.

Možná jsou všechny ty knížky pro vás nevhodný. Možná je některá z nich dobrá. Jestli si z nich neumíte vybrat, tak se obraťte na někoho, kdo vám pomůže. Můžete se zeptat třeba mě. Vybereme tu správnou, a navíc vám ani nebude líto se na ty ostatní vybodnout a zbavit se jich.

Nemusíte je hned rituálně spálit, i když já osobně jsem jednou něco trochu podobnýho udělala – totiž, když jsem po pár rozhovorech s rodilýma mluvčíma v Londýně zjistila, jak strašně zastaralá je moje učebnice pro samouky, tak jsem se s ní rozloučila slovy „bylas dobrá“ a pohřbila jsem ji do kontejneru na papír.

Ale myslim, že bude lepší odnést je do nějaký knihobudky. Když jsem dělala poslední čistku zrovna loni, nestačila jsem ty knížky ani vyskládat v knihobudce na poličku, lidi mi je brali rovnou z ruky.


Tak co, už jste se rozhodla? Jestli ne, tak se mi klidně ozvěte, zjistíme, co je pro vás nejlepší a připravíme studijní plán s učebnicemi nebo bez. Hlavně, aby vás to co nejvíc bavilo!